:: ورود به سامانه
نام کاربری :
رمز عبور :
 

1395/10/15 08:12:22
مدیرعامل خانه مطبوعات آذربایجان شرقی:
جشنواره مطبوعات بستر ترویج اخلاق حرفه ای در حوزه رسانه هاست
مدیرعامل خانه مطبوعات آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری جشنواره مطبوعات در استان گفت: انتظار می رود این جشنواره فرصت تازه ای برای بسط و ترویج اخلاق حرفه ای و مسئولیت اجتماعی رسانه ها در سطح استان باشد.

حمیده بردباری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص برگزاری سومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری آذربایجان شرقی افزود: گشودن اخلاق در مناسبت های رسانه ای دغدغه بسیاری از اهالی فرهنگ و رسانه است موضوعی که گاهی به ورطه فراموشی سپرده شده است.
وی ادامه داد: برخی در این فضا به جای عینیت گرایی تنها مسائل را برجسته کرده اند و در این بین اخلاق نادیده گرفته شده است.
بردباری خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره مطبوعات در استان فرصتی نو برای بررسی دقیق تر و سنجیده تر عرصه رسانه ای استان از منظر کمی و مهمتر از آن کیفی است. 
وی گفت: این جشنوار بدون شک می تواند تحرکی در بین فعالان این عرصه ایجاد کند.
مدیرعامل خانه مطبوعات آذربایجان شرقی با انتقاد از عدم رعایت قوانین حقوق مالکیت معنوی در انتشار اخبار در سطح استان خاطرنشان کرد: متاسفانه یکی از معضلات رسانه ای ما توجه صرف به کمیت اخبار و به نوعی مسابقه دادن برای ارسال سریع تر خبر است.
وی ادامه داد: نشست ها و همایش ها در بیشتر مواقع تنها در اخباری که از زبان افراد با جایگاه مدیریتی عنوان شده خلاصه می شود و این اخبار نیز در برخی از مواقع از روی یکدیگر کپی می شود و تاثیری را که باید داشته باشد ندارد.
بردباری اظهار کرد: گاهی با اخبار زرد و صرفا به نوعی اخبار کلیک خور مواجه هستیم که تنها مخدوش کردن فضا را نشانه گرفته اند و در بطن و کیفیت خبر هیچ وجود ندارد.
وی افزود: انتظار می رود سال های آینده شاهد برگزاری این جشنواره به صورت سالانه و با زمان بندی مشخص باشیم.
مدیرعامل خانه مطبوعات آذربایجان شرقی انتخاب بخش های ویژه این جشنواره بر مبنای دغدغه های ملی و استانی را از مهمترین جنبه های برگزاری این آن عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: خانه مطبوعات استان همچون دیگر تشکل های رسانه ای در کنار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی برای برگزاری باشکوه سومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری خواهد بود.
بردباری گفت: امسال در بخش های حرفه ای جشنواره مطبوعات جزئیات به دقت رعایت شده اما معتقد هستم اخبار، گزارشات و نوع فعالیت رسانه ای در خبرگزاری ها و رسانه های مکتوب از جمله هفته نامه ها و ماهنامه های تخصصی کمی متفاوت است. 
وی ادامه داد: نحوه داوری و روند کار بخصوص در بخش های ویِژه و جنبی نیز بهتر است به صورت شفاف تر برای فعالان رسانه ای تشریح شود. 
وی گفت: معرفی داوران این جشنواره همچون دیگر جشنواره های مطرح نیز می تواند باعث افزایش رغبت و استقبال اهالی رسانه برای حضور در این جشنواره باشد و انتظار می رود کارگاه های تخصصی با حضور داوران در زمان برگزاری جشنواره برگزار شود.
وی خواستار مستند سازی آثار برگزیده این جشنواره در قالب کتاب شد و گفت: چاپ آثار منتخب به همراه تجزیه و تحلیل کارشناسی این آثار می تواند تاثیر بسزایی در ماندگاری این جشنواره داشته باشد.