:: ورود به سامانه
نام کاربری :
رمز عبور :
 

1395/10/13 07:52:46
به بهانه برگزاری سومین جشنواره رسانه ای استان/
جشنواره مطبوعات به تقویم فرهنگی آذربایجان شرقی اضافه شود
رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی گفت: جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری آذربایجان شرقی باید به تقویم فرهنگی و رسانه ای استان اضافه شده و همه ساله به صورت مرتب برگزار شود.

وحید زینالی در خصوص برگزاری سومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری آذربایجان شرقی افزود: این رویداد مهم رسانه ای تاثیر بسیاری در تولید محتوای مطالب روزنامه نگاران دارد.
وی با اشاره به نقش برگزاری جشنواره های رسانه ای در ایجاد انگیزه بین فعالان این حوزه ادامه داد: این جشنواره فرصتی برای شناساندن خبرنگاران فعال استان است که نسبت به تولید اخبار و محتوای خبری تلاش می کنند.
زینالی اظهار کرد: برگزاری چنین جشنواره هایی با داوری و نظارت دقیق کارشناسان رسانه فرصتی است که در آن فرق بین خبرنگاری که خود تولید محتوا می کند با خبرنگاری را که از مطالب دیگران کپی می کند، مشخص شود.
وی گفت: به نظر من بهتر است در روز خبرنگار هر سال مصادف با 17 مرداد ماه فراخوان برگزاری جشنواره انتشار یابد و در پایان سال و در دهه فجر نتایج آن اعلام شود.
رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری جشنواره های مختلف در رشته های هنری همچون تئاتر در استان اظهار کرد: ضروری است جشنواره مطبوعات به صورت سالانه و مستمر در استان برگزار شود.
وی با اشاره به حضور تشکل های صنفی در شورای سیاست گذاری برگزاری جشنواره گفت: در این جلسات تمامی نظرات ارائه شده و به غیر از زمان جشنواره تمامی پیشنهادات و انتقادات به نحوه برگزاری جشنواره لحاظ شده است.
زینالی اضافه کرد: انتقادی که برای این جشنواره وارد است مربوط به زمان انتشار فراخوان جشنواره است که به نظر من بهتر بود فراخوان این جشنواره چند ماه قبل انتشار می یافت.
وی با اشاره به تعدد و تکثر تعداد رسانه های استان در سال های اخیر گفت: البته بهتر است در اعطای مجوز انتشار نشریه به متقاضیان، سابقه کار مطبوعاتی آنها مورد توجه جدی قرار گیرد.
رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی تاکید کرد: در سال های گذشته برخی افراد به چشم بنگاه اقتصادی به مطبوعات نگاه می کردند که خوشبختانه اکنون از این مرحله گذشته ایم و در زمان کنونی نگاه فرهنگی در آن حاکم است.
وی اظهار کرد: داشتن صرف مدرک لیسانس نباید معیاری برای اعطای مجوز فعالیت برای متقاضیان انتشار نشریه باشد بلکه فعالیت رسانه ای مستمر و طولانی مدت باید مدنظر قرار گیرد.
زینالی افزود: تعدد و تکثر تعداد رسانه ای و مطبوعاتی در عین حال که از نظر آزادی بیان خوب است، باید با نظارت و آموزش تازهواردان همراه باشد تا از ایجاد هر گونه هرج و مرج احتمالی جلوگیری شود.
وی ادامه داد: متاسفانه گاه برخی افراد که سایت خبری و پایگاه خبری ایجاد کرده اند توانایی تغییر ساعات درج اخبار خود را دارند که آسیبی جدی برای اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری است.
رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران آذربایجان شرقی اظهار کرد: متاسفانه گاه شاهد این هستیم که برخی پایگاه ها و سایت های خبری با برداشتن اخبار دیگر خبرگزاری ها اقدام به انتشار مطالب آنها بدون درج منبع می کنند که در تناقض با اصول حرفه ای و اخلاقی روزنامه نگاری است.
به گزارش ایرنا، سومین دوره جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری آذربایجان شرقی در سه بخش حرفه ای، ویژه و جنبی برگزار می شود.

بخش حرفه ای سومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری آذربایجان شرقی شامل سرمقاله، مقاله و یادداشت، عکس خبری (تک عکس و گزارش تصویری) ، گرافیک و صفحه آرایی (ویژه مطبوعات)، تیتر، خبر، مصاحبه، گزارش (خبری و غیر خبری) و طنز و کاریکاتور می باشد.
بخش ویژه این جشنواره نیز شامل: 1- شعار سال ' اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل' با امکان ارایه آثار با این موضوع در همه محورهای بخش حرفه ای 2- احیای دریاچه ارومیه و نقش مطبوعات،خبرگزاری ها و پایگاه های خبری در تحقق آنها و 3- روابط عمومی های رسانه محور است.
بخش جنبی این جشنواره نیز 'ارس؛ بستر ساز توسعه منطقه' نامگذاری شده است.
آثار ارسالی به جشنواره باید از تاریخ 1394/7/20 تا 1395/10/15 منتشر شده باشند.
مهلت ارسال آثار به جشنواره تا بیستم دی ماه امسال می باشد.
علاقمندان به شرکت در سومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری آذربایجان شرقی می توانند آثار خود را به آدرس اینترنتی azarsh.pressfestival.ir ارسال کنند.